Wyjazdy językowe za granicę

Znajomość języków obcych to w obecnych czasach standard, który powinien spełniać każdy. Nie tylko język angielski ułatwia komunikację we współczesnym świecie. Także niemiecki sprawia, że nasza komunikacja przebiega w sposób bezproblemowy.

Najłatwiej uczyć się języka w „pełnym zanurzeniu” czyli będą w kraju, w którym danego języka używa się na co dzień. Nie mając możliwości porozumienia się po polsku osoba, która chce się nauczyć języka musi używać go, żeby móc bezproblemowo funkcjonować w obecnym świecie.

Wiele firm organizuje wyjazdy językowe. Zazwyczaj trwają one od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dla uczniów i studentów organizowane są wyjazdy wakacyjne trwające do trzech miesięcy. Podczas takich wyjazdów uczestnicy mogą chodzić na kursy języka w niemieckich szkół językowych, zajmować się dziećmi lub osobami starszymi, ewentualnie wyjazd połączyć z pracą zarobkową lub charytatywną.

Jeden wyjazd językowy do kraju, w którym używa się niemieckiego daje często dużo lepsze rezultaty niż kilka miesięcy intensywnej nauki w szkole językowej w Polsce. Takie wyjazdy polecane są osobom, które chcą przezwyciężyć naturalny lęk przed używaniem języka w codziennym życiu. W momencie, kiedy by zostać zrozumianym, załatwić jakąś sprawę czy zapytać o drogę trzeba użyć niemieckiego człowiek przełamuje swoje opory, a widząc życzliwość ludzi, którzy poprawiają lub nie zwracają uwagi na pewne językowe niedociągnięcia, łatwiej jest z czasem używać języka w codziennej komunikacji. A jak wiadomo, nie tylko z dziedziny nauki języków, praktyka czyni mistrza.

Wyjazdy zagraniczne w celu nauki języka niemieckiego (także biznesowego) mogą być organizowane jako wyjazdy au- pair, ale także jako zwykłe wyjazdy językowe, w których nauka języka jest jedynym zajęciem kursanta. Bardziej skuteczne często okazują się wyjazdy połączone z uczestnictwem w zwykłym życiu Niemców, bo poznać można wtedy nie tylko język znany ze szkół, ale także język potoczny czy niespotykane w podręcznikach idiomy, które ułatwiają zrozumienie ludzi używających niemieckiego od urodzenia.